Извештај о реализацији семинара: ЧОВЕК И ОКРУЖЕЊЕ


17.03.2008. - 00:00
У организацији Центра “Живети усправно” 28. фебруара 2008. године у Мастер центру Новосадског сајма, у склопу пројекта „Препознавање концепта универзалног дизајна и дизајна за све у планирању и изградњи окружења“ одржан је семинар о основама концепта Универзалног дизајна и дизајна за све у планирању и обликовању простора, производа, информација и услуга, под називом ЧОВЕК И ОКРУЖЕЊЕ.
Основни циљ тог семинара био је да се професионалци у области пројектовања, планирања и изградње окружења, производа и услуга, политичари, представници медија и шира друштвена јавност, упуте у основе наведеног концепта. Намера нам је била да на тај начин покренемо системски приступ креирању и стварању окружења које одговара сваком појединцу које га користи, без обзира на његове физичке, интелектуалне, психичке способности и/или године старости.
У оквиру реализације овог пројекта и пратеће истоимене информативне кампање, на српски језик је преведена стручна публикација „Европски концепт приступачности 2003“. Такође, започет је рад на компаративној анализи стандарда приступачности у Републици Србији са стандардима из 13 земаља и локалних региона од стране тима Савеза за приступачне технологије и окружење у Отави, чији се превод и публиковање очекује у току пролећа 2008. године.
Спроведено је и истраживање са представницима/ама институција, струковних организација, студената/киња и научника/ца који раде на пољу урбанистичког планирања и изградње окружења и представника/ица медија у Новом Саду, с циљем, да се испита ниво информисаности и ставови стручне јавности у вези са приступачношћу и концептима универзалног дизајна/ дизајна за све.
Резултати тог испитивања указују на две појаве. Уочена је заинтересованост испитаника/ица за тему приступачности и позитиван став према њој, док је с друге стране уочен недостатак информација и знања о овој области. Ова дистинкција између «речи» и «деловања» наводи на претпоставку, и с обзиром на стање у окружењу, намеће закључак да се пракси недовољно води рачуна о приступачности и да у неким ситуацијама иако постоји намера и жеља, чак и уверење да се поштује приступачност, услед недостатака знања то се не чини. Проблем је утолико сложенији што је свест о томе у (стручној) јавности веома ниска.
Недостатак информација је уочен у свим испитиваним сегментима из области приступачности почев од познавања терминологије, преко познавања стандарда и закона у овој области до практичног познавања саме ситуације и препознавања сегмената приступачности у садашњем окружењу. Евидентно је да не постоје значајне разлике међу групама у познавању и информисању о области приступачности и да је континуирана обука потребна свима. Важно је, међутим, осмислити начин за систематски надзор и праћење дешавања у окружењу и пракси како би се благовремено предупредиле грешке и како би била повећана могућност учења из праксе.
Семинару је присуствовало око 100 учесника/ица, представника/ица покрајинских и градских институција и струковних организација које се баве урбанизмом и изградњом, представника/ица медија и организација које окупљају особе са инвалидитетом или раде са њима из Новог Сада, Сомбора, Суботице, Сремске Митровице и Београда.
Они су имали прилике да се упознају са домаћим и међународним правним документима који уређују област приступачности, о чему би требало водити рачуна у дефинисању и унапређењу стандарда у Србији и шта би требало урадити са историјатом и теоријским оквирима концепта Универзалног дизајна, Дизајна за све и Инклузивног дизајна, начинима и предностима његове примене и евалуације процеса. Представљена је ситуација у Србији и у региону Југоисточне Европе и примери планова града Стокхолма и Барселоне у овој области и економски аспекти стварања окружења дизајнираног за све.
Предавачи на семинару били су:

   Betty Dion – председница Глобалног савеза за приступачне технологије и окружење (Канада);
   професор Jim Sandhu – Удружење истраживача инклузивног дизајна (Велика Британија);
   Silvio Sagramola – Info Handicap, Европски концепт приступачности (Луксембург);
   Дамјан Татић – консултат UNDP за имплементацију Конвенције UN о правима особа са инвалидитетом (Србија);
   Nikos Sakkas – POLIS 21 (Кипар),
   Soren Ginnerup – консултант Савета Европе, Дански институт за истраживања у грађевинарству (Данска),
   Francesc Aragall – Фондација дизајн за све (Шпанија);
   Pete Kercher – амбасадор EIDD-а, Европски дизајн за све;
   Lisa Adams – регионална координаторка за истраживање и мониторинг у Југоисточној Европи, Handicap International (Србија) и
   Миодраг Почуч – координатор програма за приступачност Центра „Живети усправно“ (Србија).

Закључено је да у даљем раду у овој области на свим нивоима треба мати у виду право на слободу кретања, информисања и изражавања које гарантују међународни правни акти, да треба поштовати постојеће домаће прописе и с тим у вези информисати стручну и ширу јавност о њима, радити на стварању локалних мрежа и мреже људи који су учествовали на семинару како би се шириле информације, радити на повећању капацитета организација особа са инвалидитетом на пољу стицања техничког знања, подстаћи израду покрајинског и локалних акционих планова у области инвалидности и приступачности. Учесници/е су изразили потребу за стручним знањем у овој области како би се овај приступ почео концептуално примењивати при самом пројектовању паралелно са радом на прописима, што отвара нови простор за рад, међусекторску и међународну сарадњу.
Семинар је показао да су представници/е институција власти, стручне и академске јавности, медији и корисници/е препознали значај приступачности и универзалног дизајна.
Другог дана скупа, 29. фебруара 2008. године реализована је посета Извршном Већу АП Војводине где је одржана промоција стручне публикације „Европски концепт приступачности 2003 – технички приручник“ која је преведена српски језик и публикована као и конференција за медије. Такође, истог дана на Факултету техничких наука Универзитета у Новом Саду, са већ поменутим предавачима, одржана је трибина на тему „Могућности и перспективе за стварање приступачног окружења у Србији“.
Пројекат су подржали Мисија OEBS-а у Србији, Сектор за заштиту особа са инвалидитетом Министарства рада и социјалне политике Републике Србије, Покрајински секретаријат за архитектуру, урбанизам и градитељство, Покрајински секретаријат за рад, запошљавање и равноправност полова, Покрајински секретаријат за привреду, Комисија за демократију Амбасаде САД-а и Фонд за отворено друштво. Партнери на реализацији пројекта су били Факултет техничких наука Универзитета у Новом Саду, Јужнобачки управни округ и Новосадско удружење студената са инвалидитетом.

Све информације о активностима у оквиру пројекта можете пронаћи на сајту Центра “Живети усправно” www.czuns.org
 

Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.
Није могуће приказати слику.